Japan og Norge er marine land med mange felles problemstillinger og utfordringer. UiB og NTNU har allerede et godt samarbeid med japanske institusjoner innen områder som havforskning, energi og miljø. Samarbeidet omfatter forskning, forskerutdanning og studentutveksling.
For å styrke og utvide samarbeidet går UiB og NTNU sammen om en nyopprettet rådgiverstilling i Tokyo sammen med Innovasjon Norge og den norske ambassaden.
– Dette er et spennende samarbeid. Vi har store forventninger til etableringen i Tokyo, sier UiB-rektor Dag Rune Olsen.
– Japanske universiteter holder høy kvalitet, og vi ser at det er mange fagområder hvor vi kan samarbeide. Jeg ser fram til å utdype og forsterke samarbeidsrelasjonene våre i Japan, sier NTNUs rektor Gunnar Bovim.
NTNU og UiB går sammen om en felles stillingsressurs som rekrutteres lokalt, og blir en del av arbeidsfellesskapet i lokalene som Innovasjon Norge i Tokyo deler med den norske ambassaden. Prosjektet er toårig.
Rektorene Gunnar Bovim (NTNU) og Dag Rune Olsen (UiB) signerte i dag avtalen med Innovasjon Norges leder Anita Krohn Traaseth, med representanter fra departementene og den japanske ambassaden til stede.
- Gjennom vårt samarbeid i Team Norway på ambassaden i Tokyo ønsker vi å gi vår fulle støtte til at UiB og NTNU skal lykkes i Japan. Disse universitetene er pionerer i å tenke internasjonalt partnerskap, sa Anita Krohn Traaseth i Innovasjon Norge.
En rekke samarbeidsrelasjoner eksisterer allerede mellom NTNU, UiB og japanske universiteter og forskningsinstitutter. Målet er å ta ut effekten av langvarig eksisterende samarbeid i form av finansierte prosjekter, publikasjoner og mobilitet for forskere og studenter. Det kan også være aktuelt å utvikle samarbeid med institusjoner på nye fagområder. Gjennom prosjektet ønsker NTNU og UiB å få dypere innsikt i japanske forhold og kompetanse om utdannings- og forskningssektoren og næringslivet i landet.
For å nå målene skal prosjektet bidra med konkrete tiltak som å:
Universitetet i Bergen samarbeider i dag med japanske universiteter innen japansk språkvitenskap og klima-, marin, energi- og polarforskning, og vil utvikle samarbeid innen nye fagområder som helsefag, samfunnsvitenskap og jus.
NTNU har langvarige samarbeidsrelasjoner med japanske universiteter innen fag og områder som fysikk, matematikk, nevrovitenskap, energi, miljø, materialteknologi og, internasjonal politikk. NTNU har et eget Japanprogram og har siden 2003 ledet Kyoto International Forum for Energy and Environment KIFEE.
Innovasjon Norge i Tokyo jobber for å fremme norsk næringsliv i Japan.
Kontaktinformasjon:
Svein Grandum, Innovasjon Norge Tokyo, +818025693178, svein.grandum@innovationnorway.no