Hopp til innhold
  • EN
  • Logg inn
  • Et budsjett for grønn omstilling og eksport

    Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge
    - Dette budsjettet bekrefter vår kjernerolle, nemlig å legge grunnlaget for fremtidens verdiskaping og arbeidsplasser, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.Astrid Waller

    - Dette budsjettet gjør at vi kan støtte flere grønne prosjekter over hele landet. Videre har vi fått tydelige føringer om å ta disse ut i verden, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i Innovasjon Norge.

    Regjeringen foreslår å øke rammene til innovasjonslån, grønn omstilling og arbeid med eksport gjennom næringsklyngene.

    - Innovasjon har aldri vært viktigere for at Norge skal ha et konkurransedyktig og bærekraftig næringsliv. Dette budsjettet bekrefter vår kjernerolle, nemlig å legge grunnlaget for fremtidens verdiskaping og arbeidsplasser, sier Håkon Haugli.

    Næringslivet er i en vanskelig situasjon. På grunn av koronakrisen har Innovasjon Norges samlede låne- og tilskuddsrammer i 2020 ligget på det dobbelte av et normalår. Per 30. juni hadde vi passert hele 2019 i bidrag til næringslivet.

    - Vi er klare til også å ta på oss nye oppgaver som en konsekvens av koronakrisen, sier Haugli.

    Grønt lys for flere EU-programmer

    Budsjettet gir også flere muligheter for norsk næringsliv til å benytte EUs forsknings- og innovasjonsprogrammer. Regjeringen åpner for at Norge skal delta i Horisont Europa, Digital Europe, EUs Romprogram, og en ordning for å få små og mellomstore bedrifter til å vokse, COSME.

    - Programmene vil gi norske bedrifter tilgang til nettverk, kompetanse og risikokapital som er avgjørende for videre utvikling og kommersialisering i viktige eksportmarkeder. Dette er gode nyheter for bedrifter i hele landet, sier Haugli.

    Nå kan enda flere bedrifter få drahjelp fra EU.

    Styrket og spisset eksportinnsats

    Regjeringen satser mer strategisk på eksport gjennom statsbudsjettet og en egen eksporthandlingsplan.

    - Det er en svært viktig satsing. Norge må eksportere mer. Det er vi alle helt avhengig av. For å få til det må vi utvikle sterke regionale bedrifter og miljøer, sier Haugli.

    Les om hvordan vi skal styrke eksportinnsatsen.

    Innovasjon Norges budsjett i tall

    Regjeringen foreslår å bevilge 4,2 milliarder kroner til Innovasjon Norge neste år. Det er en økning fra 4,0 milliarder kroner på det ordinære budsjettet for 2020. I tillegg kommer låneordningene.

    Økningen på budsjettet kommer på grønne områder:

    • Grønn plattform er et samarbeidsprosjekt med Forskningsrådet og Siva, der 102,5 millioner kroner skal forvaltes av Innovasjon Norge.
    • Miljøteknologiordningen øker med 18,1 millioner kroner til 583,6 millioner.

    Tiltak for eksport øker med 30 millioner kroner.

    Økningene gjelder Innovasjon Norges ordinære budsjett. I tillegg har regjeringen varslet at det kan komme ekstra midler for å håndtere koronapandemien.