Møt våre ansatte

Hør fra våre ansatte om hvorfor de valgte oss som arbeidsplass. 

Møt analytikeren Marte

Hva gjør du? Jobber med å finne ut om det vi gjør faktisk virker

Hvor hører du til? Avdelingen for strategi, innovasjonspolitikk og samfunnskontakt

Portrett av Anne Marte Tobro
Marte jobber som analytiker
© Tom Hansen

Svarer på vanskelige spørsmål

Hva er effekten av rådgivning? Blir det økt verdiskaping i distriktene? Får vi mer eksport fra Norge? Alt dette er vanskelige spørsmål som analytikere i vår avdeling forsøker å svare på.

«Noe av det beste med analysearbeid er å teste ut spørsmål vi er interesserte i, og prøve ulike metoder for å finne løsninger.»

Denne friheten er svært verdifull når vi driver med forskning og analyse, og gjør arbeidsdagen vår spennende. Vi jobber både i team og i prosjekter på egen hånd. Det dukker stadig opp nye spørsmål, utfordringer og læringsmuligheter, og jeg har alltid kollegaer å diskutere dette med.

Påvirker næringsutviklingen

Ledelsen er svært opptatt av at organisasjonen utvikler seg med tiden og møter de aktuelle behovene til norsk næringsliv. Denne utviklingen skal være kunnskapsbasert, og det er vår oppgave å gi den kunnskapen.

Jeg vil være med å gjøre Innovasjon Norge og norsk næringsliv bedre. Det er oppløftende at mitt arbeid bidrar til beslutninger om hvordan vi skal prioritere i framtiden, og at næringsutviklingen er kunnskapsbasert.

Møt internasjonaliseringsrådgiveren Eirik

Hva gjør du? Hjelper bedrifter å lykkes med bærekraftig vekst og eksport

Hvor hører du til? Regionkontoret Øst (Oslo, Akershus, Buskerud og Østfold)

Portrett av Eirik Henriksen
Eirik jobber som internasjonaliseringsrådgiver
© Tom Hansen

Utfordrer og gir råd

Som internasjonaliseringsrådgiver har jeg en helhetlig tilnærming til dialogen med våre kunder. Jeg utfordrer og gir råd til selskaper som har ambisjoner om internasjonalt vekst. Dette er en tillitsbasert rolle som etableres gjennom dialog og kommunikasjon - og utvikles over tid. At vi er en uavhengig offentlig aktør er med på å styrke denne tilliten.

Dette, samt at vi kan bistå selskapene med finansiering for vekst, markedsrådgivning fra våre internasjonale kontorer og har et stort nettverk av kompetente kolleger, gjør meg i stand til å følge selskaper mot ulike markeder.

Hjelper morgendagens suksessbedrifter

For meg har det utvilsomt vært nyttig å ta med meg både gode og til tider krevende erfaringer fra tidligere roller, ikke minst fra tiden som CFO i et selskap hvor vi skulle hente mye kapital til å utvikle og bygge en fabrikk.

«Jeg er veldig glad i jobben min og min arbeidsgiver. Det føltes som å "komme hjem" da jeg begynte her. Verktøykassen og tilstedeværelsen vi har, gjør det både motiverende og morsomt å jobbe.»

Det aller beste er muligheten til å jobbe med flere av morgendagens suksessbedrifter. I tillegg har jeg tilstrekkelig fleksibilitet og tid til å følge opp min aktive datter - en ekstra dimensjon jeg verdsetter høyt.

Møt forretningsutvikleren Erlend

Hva gjør du? Forenkler tekniske løsninger som både kunder og kollegaer bruker

Hvor hører du til? Avdelingen for tjeneste- og produktutvikling

Bilde av : Erlend Ystrøm Haartveit
Erlend jobber som digital forretningsutvikler

Intern gründer

Forenkling er lettere sagt enn gjort i en kompleks og sammensatt organisasjon, men det er en drivkraft jeg alltid har hatt i meg. Min jobb som forretningsutvikler er å hjelpe våre rådgivere til å gi bedriftene enda bedre tjenester.

«Når vi lager nye løsninger gjør vi det på akkurat samme måte som vi anbefaler gründere å jobbe.»

Vi er et tverrfaglig team som utvikler en forenklet del av den ferdige løsningen, presenterer den tidlig for bedrifter eller rådgivere, og bruker tilbakemeldingene til å forbedre løsningen. Å jobbe som en slags gründer internt er rett og slett vanvittig spennende.

Mennesker og teknologi

Enten vi ser ut til bedriftene vi skal hjelpe eller innad til våre rådgivere, er det mennesker vi jobber med. De møter våre tekniske løsninger på sin måte, og vi må forsøke å forstå deres opplevelser og bruke disse til å forbedre systemer og prosesser. Tilbakemeldingene vi får kan være drivstoff for videre utvikling, eller fungere som et stoppskilt med beskjed om å finne en ny retning.

Det er interessant å se hvor fort det har gått, og hvor mye som har skjedd innen digitalisering og forretningsutvikling de siste 15 årene. Det handler om å gjøre ting fortere og samtidig mer effektivt.

Møt data scientisten Espen

Hva gjør du? Lager algoritmer og prediksjoner basert på et stadig større tilfang av data

Hvor hører du til? Avdelingen for IT-utvikling

Portrett av Espen Fossheim
Espen er data scientist
© Tom Hansen

Til nytte for samfunnet

Etter å ha gjort det meste innen IT de siste 30 årene, ønsket jeg å bruke erfaringene til noe samfunnsnyttig. Å komme hit og få være med på det digitale taktskiftet i offentlig sektor har vært givende. Vi bidrar til framtidas arbeidsplasser.

«Mange flinke fagpersoner og et inkluderende arbeidsmiljø, der vi forsøker å spille hverandre gode, gjør at jeg faktisk gleder meg til å stå opp og gå på jobb hver dag. Det er ikke alltid like lett å gå hjem.»

En stolt nerd

Jobben min er veldig variert og består av oppgaver som normalt fordeler seg på ulike roller. Mye av jobben dreier seg om moderne behandling av data. En av utfordringene med dette er å tilrettelegge og preparere data, og sette opp egnede analysatorer. Derfor har jeg et ansvar for arkitektur og nødvendig infrastruktur for analyse. Disse må også sikres gjennom hele verdikjeden, og til slutt overføres til produksjon.

Jeg elsker å lære og er stolt av å kalle med selv en nerd. Jeg er hekta på faget mitt og ser nesten ikke på det som en "jobb". Mange tror at statistikk og informatikk er tørre greier, men det er faktisk fundamentet bak mange av de digitale innovasjonene vi ser i dag - spesielt innen kunstig intelligens og maskinlæring. Ved å bruke moderne metoder for prediksjon og analyse, kan vi med større forutsigbarhet si noe om framtiden basert på erfaringer som ofte er for komplekse til at vi mennesker klarer å se tydelige sammenhenger.