Derfor har norske bedrifter et unikt forsprang i India

- Vi opplever et veldig trøkk fra norske bedrifter. Det er spennende å være i India nå, fastslår Bjørn Iversen, leder av Innovasjon Norges India-kontor.
De hjelper stadig flere norske bedrifter med å lykkes i det folkerike landet. For aldri har mulighetene vært større her: Med en befolkning på over1,4 milliarder mennesker og en kjøpesterk middelklasse, er landets økonomi i sterk vekst.
Det samme er Norges handel med India: De siste fem årene har den mer enn doblet seg. I årene som kommer, er veksten forventet å bli formidabel – ikke minst som følge av den nye handelsavtalen mellom EFTA-landene og India.
Gir norske bedrifter et forsprang
Avtalen som ble ratifisert 1. oktober 2025, innebærer at tollsatsene gradvis vil gå ned til null på nesten all eksport til India fra Norge.
- India har tradisjonelt hatt høye tollsatser, med opptil 40 prosent i noen varegrupper. Denne handelsavtalen gjør at norske selskaper nå får en unik posisjon til å sikre seg et viktig forsprang i det indiske markedet, konstaterer Iversen.

- Den nye geopolitiske situasjonen som har oppstått i løpet av det siste året bidrar også til økt fokus på avtalen og mulighetene den gir på både norsk og indisk side.
For første gang har India også akseptert å innlemme forpliktelser til menneskerettigheter og miljø i en handelsavtale. Det kommer på toppen av en stor, grønn omstilling med en økt innsats på bærekraftsmål.
– Det gir et stort behov for løsninger på områder hvor Norge er langt framme: fornybar energi, havindustrier, helseteknologi og sjømat. Indias behov og ambisjoner er med andre ord en bra match for norske bedrifter, poengterer han.
Iversen påpeker at lokal tilstedeværelse er essensielt for å få fotfeste i India. Fra pulserende New Delhi jobber han og kollegene dedikert med å hjelpe norske selskaper å vurdere om forretningen er riktig for det indiske markedet – og å introdusere dem til de riktige kundene, partnerne og beslutningstakerne.
Soleklart valg
Blant de norske selskapene som nyter godt av Indias satsing på fornybar energi, er Ocean Sun. Det Oslo-baserte selskapet har utviklet en teknologi for flytende solenergi, som er inspirert av fiskeoppdrettens merder.
Enhetene består av ringer med en tynn, men svært solid, membran som solcellepanelene ligger oppå – og som er raske å montere. Løsningen deres gjør det mulig å produsere energi på en kostnadseffektiv måte, og ved å bruke vannareal løses utfordringen med plassmangel.

– India både satser på, og har et stort behov for, fornybar energi – noe som gjør at potensialet er stort her. Derfor ønsker vi å være til stede med vår patenterte flytende solteknologi, og å samarbeide med store indiske aktører for å få et godt fotfeste i markedet, sier Kristian Tørvold, administrerende direktør i Ocean Sun.
Han påpeker at India er et komplisert marked å gå inn i, med mange aktører og et uoversiktlig landskap.
– Samarbeidet med Innovasjon Norge har gitt oss god oversikt over de ulike aktørene, og hvem vi bør satse på i markedet. I tillegg har de et imponerende kontaktnettverk og tilgang på sentrale navn. Det har gitt oss en snarvei til beslutningstakere i enorme bedrifter.
Store muligheter og stor konkurranse
Sammen med Innovasjon Norge har de nå landet flere MOU-er – intensjonsavtaler – med store aktører i markedet. Nå er de i gang med å jobbe fram flere spennende prosjekter, blant annet med NHPC, Indias største vannkraftprodusent.
Tørvold understreker hvor viktig det er at Innovasjon Norge har eget kontor i India.
«For et lite, norsk teknologiselskap er det ikke naturlig å sette opp kontorer i India. Da er det en veldig god løsning å bruke Innovasjon Norge til å åpne markedet for oss.»
Som teknologileverandør har ikke de nye tollsatsene noen direkte effekt, men Tørvold påpeker at den nye handelsavtalen likevel gjør at relasjonen mellom Norge og India får mer oppmerksomhet.

- Det er en interesse fra begge sider for å få til noe, og det er helt klart veldig positivt for oss.
Nå håper Ocean Sun at løsningen deres kan hevde seg i det lokale markedet.
- Mulighetene er store, men konkurransen er samtidig vanvittig stor. Det er høye forventninger og press på pris. Men når du først treffer markedet, er veksten som en hockeykølle.
Friskt pust i India
SEID er et annet selskap som jobber tett med Innovasjon Norge i India.
Selskapet designer og leverer avanserte systemer for reduksjon av luftforurensning i krevende industrielle miljøer. Formålet er å redusere skadelige utslipp, oppfylle miljøstandarder og drive mer bærekraftig — uten å gå på kompromiss med ytelse eller pålitelighet.
Fra fôr, kull, stål, sement og avfall-til-energi, til maritime applikasjoner og matproduksjon — teknologier er pålitelige der utslippskontroll er kritisk.
Selskapet jobber i skjæringspunktet mellom ingeniørfag, miljøvitenskap og industri — og bygger systemer som muliggjør renere drift i dag og en sunnere morgendag. Nå satser selskapet virkelig i det Indiske markedet.
Senest på CII Environmental Best Practices Awards 2025, arrangert av Confederation of Indian Industry (CII) og GreenCo Rating System, ble ArcelorMittal Nippon Steel India tildelt prisen for Most Innovative Project – for sitt arbeid med å redusere utslipp/røykgassutslipp gjennom oppgradering med SEID ModuPower HFPS-teknologi.
«Vi ser dette som en viktig milepæl både for SEID og for norsk grønn eksport, et bevis på at innovasjon, kvalitet og bærekraft kan gå hånd i hånd og skape global verdi.»
Dette er en sterk internasjonal anerkjennelse av SEIDs løsninger, og viser at norsk teknologi ikke bare kan levere på krevende industrielle utslippsutfordringer, men også vinne frem hos verdens største stålselskap.

«Vi takker Innovasjon Norge og MFA for den støtten vi har fått på veien, og ser frem til å bygge videre på denne plattformen for å ta norsk teknologi enda lenger ut i verden. »
Krill skapte krøll
For Aker BioMarine er India allerede blant deres største markeder. De eksporterer fôringredienser av krill til den indiske oppdrettsnæringen – og har hatt en årlig vekst på hele 25 prosent de fem siste årene.
– India eksporterer reker til USA og Europa, hvor kundene er opptatt av bærekraft. Våre produkter bidrar til bedre rekehelse, bedre lønnsomhet og bedre bærekraftsprofil. Derfor er indiske kunder villige til å betale for våre premium-råvarer, forteller administrerende direktør Matts Johansen.

Med store volumer å følge opp, har Aker BioMarine et eget apparat i India. Likevel er Innovasjon Norges tilstedeværelse i India uvurderlig for dem. Det merket de særlig da en ny toll på marine produkter brått ble innført, og økte fra 5 til 15 prosent.
– Tollen er ment å beskytte Indias egen industri. India produserer imidlertid ikke krill selv, og er avhengig av denne ingrediensen for å bygge en sterk oppdrettsnæring. Det gjorde at vi hadde gode argumenter – men det er ingen selvfølge at det blir tatt raske beslutninger, påpeker Johansen.
Innovasjon Norge ble satt på saken – og 18 måneder senere var problemet løst, og tollen satt ned igjen. Det var et resultat av dialog og møter med både Fiskeridepartementet og Finansdepartementet i India, hvor også den norske ambassadøren ble involvert.
«Det er imponerende raskt løst i et land som India, og noe vi er enormt takknemlige for. Vi selger alt vi produserer og blir tollen for høy, blir produktene for dyre eller ulønnsomme. Nå står vi sterkere enn noen gang.»
Enklere samarbeid med India
Som følge av salgssuksessen og standhaftig innsats mottok Aker BioMarine årets Eksportpris 2024, i regi av Eksfin og Innovasjon Norge, for sin eksportsuksess og for sine innovative produkter.
De forventer at veksten vil fortsette videre i India – ikke minst som følge av den nye handelsavtalen som på sikt vil gi produktene deres nulltoll. Nå i perioden frem til avtalen ratifiseres 1. oktober har selskapet allerede merket økning i salget.

– Allerede nå er samarbeidet mellom myndigheter og næringsliv i Norge og India mye tettere, med en rekke nettverksaktiviteter både her og i India. Det gjør at vi kommer mye tydeligere på kartet.
Johansen påpeker at handelsavtalen i tillegg gjør samarbeidet mellom India og Norge langt mer smidig. På Indisk side har man også anmodet om at vi fra norsk side varsler om eventuelle regulatoriske hindringer, slik at dette kan gjennomgås og forenkles.
– Når vi utvikler produkter som skal godkjennes for eksport og import, har det norske og indiske mattilsynet måttet bli enige om krav og dokumentasjon, noe som er tidkrevende. Med den nye handelsavtalen vil disse prosessene bli enklere.