Endring i vilkår for løpende lån
Informasjonen på denne siden gjelder for Innovasjon Norges låneordninger med unntak av oppstartslån som har egne vilkår. Søknad om endring i vilkår for løpende oppstartslån.
Dersom det er behov for endringer i lånevilkår eller sikkerheter, må det sendes søknad om dette. Det påløper et behandlingsgebyr på 1250 kroner per lån med mindre annet er avtalt. Vi gjør oppmerksom på at gebyret må betales uavhengig av om søknaden innvilges eller ikke.
For å få behandlet en søknad om endring av vilkår, forutsettes det at lånet er a jour med renter og omkostninger. Dersom lånet ikke er a jour, og lånet er overført til vårt inkassoselskap for inndrivelse, må inkassoselskapet kontaktes.
Eventuelle med-debitorer eller kausjonister må samtykke til alle endringer av vilkår eller sikkerheter. Dersom samtykke ikke oppnås, kan endringer i vilkår eller sikkerheter ikke gjennomføres.
Dersom selskapet har bruk for betalingsutsettelse er det tre muligheter:
- Ved behov for kortvarig betalingsutsettelse, kan det gis inntil tre måneders henstand, regnet fra forfallsdato for den eldste ubetalte terminen. Søknad om betalingshenstand behandles automatisk via Min side. NB! Vi gjør oppmerksom på at det vil påløpe forsinkelsesrenter frem til terminen er betalt. Løsningen kan kun benyttes en gang per lån.
- Ved behov for betalingshenstand mellom tre og seks måneder må du ta kontakt med din kunderådgiver. NB! Vi gjør oppmerksom på at det vil påløpe forsinkelsesrenter frem til terminen er betalt.
- Ved behov for avdragsutsettelse, kan dette søkes via Min side. Det forutsettes at selskapet er ajour med renter og omkostninger før søknad sendes inn. Renter og omkostninger må betjenes gjennom hele perioden med avdragsutsettelse. Som hovedregel forlenges løpetiden tilsvarende perioden med avdragsutsettelse, med mindre Innovasjon Norge vurderer at løpetiden ikke kan forlenges. I så fall vil beløpet fordeles på gjenstående terminer. Dersom løpetiden ikke ønskes forlenget, må dettes opplyses i søknaden.
- Renteakkumuleringbetyr at renter som påløper tillegges lånets hovedstol. Renteakkumulering innvilges kun unntaksvis og kun i tilfeller der betalingsproblemer antas å være forbigående, og de akkumulerte rentene vil være dekket av de eksisterende sikkerheter. Nytt gjeldsbrev må signeres. Innovasjon Norge forutsetter som hovedregel at øvrige kreditorer innvilger tilsvarende. Ved behov for renteakkumulering, må Innovasjon Norges regionkontor kontaktes.
Endring av sikkerheter forutsetter at lånet betjenes i henhold til betalingsplanen.
Prioritetsvikelse. Innovasjon Norge kan vike prioritet i et panteobjekt til fordel for en annen långiver. Innovasjon Norge er tilbakeholden med å vike prioritet i driftstilbehør, mens prioritetsvikelse i varelager, fordringer og landbruksløsøre til fordel for en driftskredittbank kan være enklere å få innvilget. Ved søknad om prioritetsvikelse i fast eiendom eller fartøy, må oppdatert verdivurdering vedlegges.
Merk at Innovasjon Norge ikke innvilger prioritetsvikelse dersom formålet er å sikre gamle lån hos andre långivere, byggelån eller andre kortsiktige lån.
Søknad om prioritetsvikelse sendes inn på Min Side. Logg inn på Min side, velg aktør og gå til Nettbank. Trykk på “Søk om endring” i nedtrekksmenyen og velg Prioritetsvikelse.
For prioritetsvikelse og respektering av festerett i landbruket, skal også dette skjemaet benyttes.
Pantefrafall. Dersom Innovasjon Norge skal innvilge pantefrafall vil det som hovedregel forutsette at Innovasjon Norge tilbys annen sikkerhet som Innovasjon Norge vurderer som tilfredsstillende, eller at lånet nedreguleres tilsvarende verdien av pantet som slettes.
Dersom pantefrafallet skyldes at pantet skal selges, forutsettes det som hovedregel at salgssummen benyttes til nedkvittering av pantegjelden. Dersom deler av et panteobjekt skal utgå av pantesikkerhetene, skal Innovasjon Norge gi samtykke til dette. Det gjelder for eksempel salg av en maskin som utgjør en vesentlig del av pantesikkerheten. I slike tilfeller kan Innovasjon Norge – med mindre eiendelen erstattes av en ny eiendel av tilsvarende verdi - kreve at lånet nedreguleres, eller at lånet sikres med nye pantesikkerheter eller kausjon. Søknadsskjema må sendes inn på Min side.
Logg inn på Min side, velg aktør og gå til Nettbank. Trykk på "Søk om endring" i nedrekksmenyen og velg Frafall av sikkerhet.
Frafall av kausjon forutsetter som hovedregel at kausjonisten erstattes av ny kausjonist som Innovasjon Norge kan akseptere. Eventuelt kan det stilles annen tilfredsstillende sikkerhet. Søknad om frafall av kausjon må gjøres på Min side. Logg inn på Min side, velg aktør og gå til Nettbank og velg “Endring av vilkår”.
Innovasjon Norge vil i forbindelse med fusjon og fisjon bla. vurdere om pantesikkerhetene for vårt lån er tilstrekkelig, eller om det skal stilles krav om tilleggssikkerhet.
Det forutsettes at selskapet er ajour med renter, avdrag og omkostninger.
Samtykke til fusjon eller fisjon må Innovasjon Norges regionskontor kontaktes.
Dersom debitor planlegger vesentlige endringer som berører engasjementet med Innovasjon Norge, må Innovasjon Norge gi sitt samtykke før endringene gjennomføres.
Dette gjelder:
- Vesentlige endringer i investeringsplanen
- Endring som vil medføre manglende oppfyllelse av, eller brudd på, vilkår
- Endring i eierskap
- Flytting av låntakers/pantsetters virksomhet - helt eller delvis.
Søknad om endring av vilkår må sendes inn på Min side.
Logg inn, velg aktør og gå til Nettbank. Trykk på "Søk om endring" i nedtrekksmenyen og velg Endring av vilkår for lån/tilskudd.
Dessuten skal Innovasjon Norge informeres om navneendring (uten endring i organisasjonsnummer) og adresseendring. I slike tilfeller er det tilstrekkelig å sende en epost til kundesupport@innovasjonnorge.no og informere om endringen.
Et lån er misligholdt
- ved manglende betaling (helt eller delvis) ved terminforfall. Forsinkelsesrenter i henhold til låneavtalen begynner å løpe fra denne dato.
- ved manglende oppfyllelse av, eller brudd på, vilkår eller forutsetninger for lånet i henhold til avtale og/eller sikkerhetsdokumenter.
- ved manglende forsikring av pantesikkerhetene, med mindre annet er avtalt med Innovasjon Norge. Manglende forsikring er vesentlig mislighold.
Er misligholdet vesentlig, kan Innovasjon Norge si opp låneavtalen med øyeblikkelig virkning.
Ta kontakt med din kunderådgiver for å drøfte løsninger. Merk at dersom lånet har gått til inkasso, er det inkassoselskapet som skal kontaktes, ikke Innovasjon Norge.
Innovasjon Norges prinsipielle holdning til gjeldsettergivelse i forbindelse med utenrettslige prosesser:
1.1 Innledende bemerkninger
Innovasjon Norges («IN») formål ved gjeldsettergivelser er å ivareta INs kreditorinteresser på best mulig måte og sikre at statsstøtteregelverket blir fulgt.
Dersom IN skal vurdere en gjeldsettergivelse forutsettes det at selskapets samlede gjeld er av en viss størrelse.
NB: I de tilfeller hvor IN vurderer at betalingsproblemene er forbigående vil det normalt være tilstrekkelig med lettelser i betalingsbetingelsene (avdragsutsettelse, forlengelse av løpetid o.l.). I slike saker vil IN normalt ikke delta i en gjeldsordning. (Endring av betalingsbetingelser er ikke aktuelt for Oppstartslån da dette er en standardordning med vilkår som ikke kan endres).
1.2 Nærmere om forholdet til rekonstruksjon i tingrettens regi
Den domstolstyrte rekonstruksjonsprosessen for selskaper som har eller vil få økonomiske problemer, har etablert gode mekanismer for selskaper med for mye gjeld. INs anbefaling er i utgangspunktet at man benytter seg av denne fremgangsmåten, med mindre lovens ordning vurderes som for tidkrevende og/eller komplisert eller det foreligger andre særlige omstendigheter.
1.3 Viktig: Avvikling av selskaper
I tilfeller hvor det ikke foreligger planer om videre drift av selskapet og det planlegges en avvikling, er utenrettslig gjeldsettergivelse fra INs side utelukket. I slike situasjoner må gjelden til IN enten innfris fullt ut eller selskapet må begjære oppbud.
2. Generelle krav til utenrettslige prosesser
2.1 Begrepsbruk
Heretter benyttes «rekonstruksjon» om prosesser som følger rekonstruksjonsloven. «Utenrettslige gjeldsforhandlinger» eller bare «gjeldsforhandlinger» brukes om prosesser som ikke styres av tingretten, og har som mål å restrukturere låntakers gjeldsforpliktelser med henblikk på fremtidig drift.
2.2 Ekstern bistand
Erfaringsmessig er det en stor fordel om låntaker lar seg bistå av en erfaren og kompetent rådgiver i prosessen, helst en advokat eller revisor. Det forutsettes derfor at selskapet bistås av en ekstern rådgiver, med mindre selskapets forhold og gjeld er meget oversiktlig. IN forbeholder seg retten til ikke å medvirke i prosesser som mangler nødvendig fremdrift eller som fremstår som uryddige/uoversiktlige.
2.3 Overordnede prinsipper
2.3.1 Likebehandling
Prosessen forutsettes å følge alminnelige prinsipper om likebehandling og åpenhet. IN vil ikke delta i gjeldsforhandlinger, som bryter med prinsippene i konkurs-, deknings- og rekonstruksjonsloven. IN vil kun akseptere løsninger som etter INs vurderinger vil gi IN et bedre økonomisk resultat enn ved konkurs.
2.3.2 Forutsetning om videre drift
Dersom IN skal ettergi gjeld er det et ufravikelig krav at selskapet skal drives videre etter gjeldsrestruktureringen. Det betyr at selskapet må sannsynliggjøre og synliggjøre en fremtidig lønnsom drift etter gjennomført prosess. For selskaper som er «langt unna» kommersielle inntekter, herunder typiske «utviklingsselskaper», vil dette som regel innebære at IN ikke kan delta med gjeldsettergivelse.
For at IN skal ha tro på fremtidig drift, må det fremlegges begrunnede drifts- og likviditetsbudsjetter, samt en balanse som viser selskapets finansieringsstruktur etter restrukturering. Vær oppmerksom på at dokumentasjonen må vise at ny egenkapital er tilstrekkelig til å dekke driften i gjeldsforhandlingsfasen og dividende til kreditorene og nødvendig finansiering frem til lønnsom drift (eventuelt sammen med ny kreditt eller annen finansiering).
2.3.3 Tapt aksjekapital
For aksjeselskaper vil hele aksjekapitalen være tapt i en situasjon hvor gjeldsettergivelse er aktuelt. Det forutsettes derfor at aksjekapitalen nedskrives til null og at ny aksjekapital må tilføres.
3. Krav til søknad om gjeldsettergivelse
For at IN skal kunne vurdere den vanskelige økonomiske situasjonen selskapet befinner seg i og ta stilling til eventuell gjeldsettergivelse, må følgende informasjon fremlegges:
3.1 Situasjonsbeskrivelse - tiltak
- En beskrivelse av årsakene til de økonomiske problemene, med en kortfattet gjennomgang av selskapets økonomiske disposisjoner de siste tre månedene.
- Komplett årsregnskap, evt. foreløpig årsregnskap.
- Oppdatert perioderegnskap med balanse.
- Begrunnede budsjetter, herunder likviditetsbudsjett, for de neste tre årene.
- En overordnet plan for gjeldsforhandlingsperioden – med informasjon om både de operasjonelle og finansielle grepene, herunder en beskrivelse av finansering av driften i gjeldsforhandlingsperioden, inkludert om betalingsstans er innført (evt. i begrenset omfang for å unngå konkursbegjæringer eller driftsstans).
3.2 Eiendeler og gjeld
- En oversikt over effektiv gjeld på et bestemt tidspunkt (skjæringstidspunktet), fordelt på usikret og pantesikret gjeld (inkl. gjeld sikret med utleggspant), spesifisert på den enkelte kreditor. Det skal overordnet skilles mellom leverandørgjeld, finansielle kreditorer, offentlige kreditorer og gjeld til eiere eller konsern.
- En oversikt over eventuelle kausjoner (og realkausjoner).
- Det må settes en objektiv verdi på eiendelene basert på videre drift («going concern»). Som utgangspunkt innebærer det at verdifastsettelsen må foretas av en uavhengig tredjepart. Verdien skal godkjennes av kreditorene.
- I det omfang verdien av pantsatt aktiva er lavere enn størrelsen på pantelånet(ene), vil det kun være den delen av pantelån(ene) som ligger innenfor godkjent verdsettelse som kan holdes utenfor gjeldsordningen. Pantelån som ligger utenfor verdien, inngår i gjeldsordningen og skal behandles på samme måte som øvrig usikret gjeld.
- Formålet med en gjeldsordning er å redusere selskapets gjeld til et nivå som selskapet kan betjene. Det forutsettes derfor at den del av selskapets gjeld som er sikret med kausjoner/realkausjoner/tredjemannspant, innløses av kausjonisten(e)/realkausjonisten(e).
- IN er normalt positiv til å videreføre den sikrede delen av pantelån som ikke er omfattet av gjeldsordningen.
3.3 Dividendeberegning
- Prioritert gjeld iht. dekningslovens system (se lovens kap. 9) forutsettes fullt ut betalt.
- Pantesikret gjeld som overstiger panteverdiene er å betrakte som usikret gjeld og må behandles som annen usikret gjeld. Det forutsettes at den usikrede gjelden tilbys en dividende. Størrelsen på dividende avhenger av en rekke faktorer som kan variere fra sak til sak. IN forutsetter en dividende på minimum 15 %, som skal utbetales uten unødvendig opphold. INs vedtak om gjeldsettergivelse effektueres ikke før dividenden er mottatt på konto. (Dividendekrav kan ikke videreføres som lån).
- Det er avgjørende at all usikret gjeld behandles likt, men i tråd med vanlig praksis vil IN kunne godta løsninger som innebærer at "småkrav" under NOK 5 000-10 000 holdes utenfor gjeldsordningen. I slike tilfeller skal imidlertid alle usikrede kreditorer få utbetalt samme kontantbeløp før dividenden beregnes av restbeløpet.
4. Avsluttende bemerkninger
Målet med en gjeldsforhandling er å finne en bærekraftig løsning som gir selskapet mulighet til å drive videre, skape verdier og møte fremtiden med en økonomisk buffer mot uforutsette hendelser. Samtidig må kreditorenes interesser ivaretas best mulig.