Innovasjon Norge må følge regelverket i salget av konkursboet etter Morrow

Flere har tatt til orde for at Innovasjon Norge skal legge vekt på helt andre forhold enn de økonomiske når bostyret arbeider for å selge verdiene i selskapet. Her forklarer vi hvorfor Innovasjon Norge ikke har mandat eller mulighet til å gjøre det.

Innovasjon Norge må forholde seg til norsk lov, inkludert statsstøtteregelverket, i alle prosjekter vi støtter. Det innebærer klare begrensninger på vårt handlingsrom som långiver til et selskap der konkursboet er under behandling.
Det klare utgangspunktet er at Innovasjon Norge må opptre på en måte som sammenfaller med hva en kommersiell långiver, altså en bank, ville gjort i en tilsvarende situasjon. I praksis betyr det at Innovasjon Norge må favorisere den løsningen som maksimerer panteinndekningen og reduserer tapet i størst mulig grad. Det vil være umulig å drive utlånsvirksomhet, også i offentlig regi, dersom man ikke benytter pantesikkerheter til det formålet de skal tjene ved mislighold. - Det vil si til å dekke deler av gjelden og dermed redusere den totale risikoen ved utlån.
En annen tilnærming ville ha redusert vår evne til å tilby risikolån til gode prosjekter betydelig.

Erfaring fra tidligere konkurser tilsier at salg som igangværende virksomhet, ofte kalt «going concern,» er den realisasjonsformen som gir best inndekning. En slik løsning vil også i størst mulig grad sikre arbeidsplasser og verdiskaping i Norge. Derfor arbeider Innovasjon Norge for å få til en slik type salg i regi av boet. Denne prosessen pågår fortsatt. Det er dermed fullt mulig å oppnå både maksimal panteinndekning i tråd med statsstøtteregelverkets prinsipper, samtidig som vi i størst mulig grad bidrar til å bevare både lokale og nasjonale verdier.
Innovasjon Norge har garantert for betydelige omkostninger knyttet til å opprettholde driften. Det vil kun være aktuelt å selge virksomhetens eiendeler enkeltvis dersom salg som igangværende virksomhet ikke lykkes.

Innovasjon Norge kan som kreditor bare godta et salg til den som legger inn det høyeste budet på den igangværende virksomheten. Noe annet ville medføre at Innovasjon Norge opptrådte i strid med statsstøtteregelverket, og mottakeren av støtten ville risikert krav om tilbakebetaling av ulovlig statsstøtte. Det offentlige ville også lidd et større direkte tap enn hva som ellers ville være tilfelle.
Lovverket gjør det ikke mulig for Innovasjon Norge å diskriminere utenlandske aktører ved å stille krav om norsk eierskap. Disse reglene må alle som har seriøs interesse av å overta virksomheten, og som besitter de nødvendige finansielle ressursene til å konkurrere med andre interesser, forholde seg til.

Leon BakkebøDivisjonsdirektør
Publisert 19. jun. 2026Sist oppdatert 19. jun. 2026