Moskvil korn- og frørenseri vinner landbrukspris i Vestfold

Korn- og frørenseriet markerer hundreårsjubileum med å vinne den regionale bedriftsutviklingsprisen i Vestfold for 2024.
Moskvil korn
© Innovasjon Norge

Prisvinnerne forteller at de er stolte over å motta prisen for Vestfold i 2024:

- Vi er veldig stolte av å vinne denne prisen, sier gårdseier og prisvinner Hans Olav Moskvil.

«Det er en pris som henger høyt for oss og vi har alltid sett opp til de som har fått denne.»

— Hans Olav Moskvil

Den familiedrevne gården på Nykirke driver allsidig landbruk, og her jobber det tre generasjoner Moskvil: Både Hans Olavs far og døtre er aktive i bedriften. Gårdsdriften til Moskvil omfatter eggproduksjon med 7500 høner for Nortura, dyrking av korn- og frøproduksjon og leierensing for andre gjennom korn- og frørenseriet. I tillegg driver de med jordbærproduksjon.

Ny rensemaskin

I 2023 investerte Moskvil Gård i en ny optisk rensemaskin for å være i stand til å løse krevende renseoppgaver. Investeringen ble gjort for at småskala og lokale bønder kan fortsette å produsere rug med en sikkerhet om at kornet kan renses i Norge.

«Moskvil korn og frørenseri bidrar til at både de selv og andre produsenter kan dyrke på en mer bærekraftig og sikker måte, sier regiondirektør i Innovasjon Norge Vestfold og Telemark.»

— Direktør i Innovasjon Norge Vestfold og Telemark, Anniken Fægri Damm-Larsen

- Med en historie på 100 år viser bedriften hvordan en tradisjonell landbruksdrift gjennom innovasjon og utvikling i forretningsmodell, produksjonslinje og ikke minst teknologisk utvikling tilpasser seg dagens og morgendagens marked og reguleringer. Vi i Innovasjon Norge Vestfold og Telemark heier og ønsker Moskvil lykke til videre i konkurransen, sier hun.

Prisvinnerne forteller at de selv synes at de er en fremtidsrettet bedrift, og at investeringen er et tegn på dette: Akkurat i år er det ekstra hyggelig å motta bedriftsutviklingsprisen – prisen markerer nemlig starten på 100-årsfeiringen av renseriet.

- Vi synes vi selv er fremtidsrettet og synes det er gøy å gjøre ting andre ikke gjør og har vanskelig å gå forbi uprøvde muligheter, sier Hans Olav Moskvil.

Fakta om bedriftsutviklingsprisen i landbruket
  • Innovasjon Noreg delar kvart år ut Bedriftsutviklingsprisen i landbruket på oppdrag frå Landbruks- og matdepartementet.
  • Bedriftsutviklingsprisen i landbruket er ein bedrifts- og næringsutviklingspris for etablerarar av vellukka bedrift eller næring med basis i landbrukets og bygdenes ressursar.
  • Det vert kåra ein vinner i kvart fylke der prisen er på 50 000 kroner
  • Dei fylkesvise vinnarane kjempar om den nasjonale prisen på 250 000 kroner.
  • Det vert nominert tre kandidatar til den nasjonale prisen som blir invitert til prisutdeling i samband med Internationale Grüne Woche i Berlin 15. januar 2026.