Tilskudd til næringsutvikling på Svalbard

Ordningen gjelder enkeltbedrifter og nettverk av bedrifter på Svalbard.
Prosjektet og aktivitetene må gjennomføres på Svalbard, og effektene skal komme næringslivet på Svalbard og øygruppen til gode.
Prosjektene skal bidra til næringsutvikling på Svalbard, og støtte opp under politikken om opprettholdelse av norske samfunn på øygruppen. I vurderingen legger vi vekt på prosjektenes betydning for området.
Prosjektene skal bidra til:
- verdiskaping innenfor bærekraftige rammer
- økonomisk aktivitet
- næringsutvikling
Det kan gis tilskudd til bedriftsutvikling og til fysiske investeringer.
Bedriftsutvikling kan omfatte et prosjekt med gjennomføring av en innledende strategiprosess og tilhørende kompetanseutvikling, opplæringstiltak, utviklingsaktiviteter og testing, implementering av ny produksjonsprosess, ny organisasjonsmodell eller ny forretningsmodell.
Det kan også gis tilskudd til investeringer i forbindelse med etablering av ny virksomhet, utvidelse av kapasiteten i eksisterende virksomhet, diversifisering av produksjonen til nye produkter eller tjenester, eller grunnleggende endring av produksjonsprosessen i eksisterende virksomhet.